Більше ніж якість
Порівняння Мої списки

Сторонній шум при роботі кондиціонера

Кондиціонери повітря - незамінні помічники в побуті, в офісі і на виробництві. Вони дозволяють підтримувати комфортну температуру, працюючи як на тепло, так і на холод. Однак кліматична техніка, як і будь-які інші складні машини і механізми, схильні до поломок, забруднення і природного зносу. Одним із симптомів несправності можуть служити надмірний шум працюючого кондиціонера, нехарактерні звуки, що виникають при його включенні і під час роботи.

Штатні шуми від кондиціонера

Побутовий і промисловий кондиціонер повітря за визначенням не може працювати зовсім безшумно. По-перше, в складі пристрою є електродвигун, в якому з великою кутовою швидкістю обертається ротор. При терті ротора і суміжних деталей виникає характерний шум.

По-друге, у всіх компресійних кондиціонерах (а таких в світі більшість) працює пристрій, що переводить холодоагент з газоподібного стану в рідке. Цей процес неминуче породжує характерний гул (до речі, виття вітру в негоду має подібну фізичну природу). Саме через шум компресорів ще 90 років тому, на зорі ери климатики, зовнішні блоки кондиціонерів стали виносити за межі приміщень і кріпити на стінах і на землі. Справедливості заради відзначимо, що була ще одна причина: в перших кондиціонерах General Electric в якості холодоагенту застосовувався не шкідливий фреон, а отруйний аміак, витік якого в приміщенні могла мати фатальні наслідки.

Третій вузол підвищеного шуму - вентилятор, який нагнітає повітря в охолоджуючий контур. Лопаті вентилятора видають незначний шум, але при розбалансування пристрою він посилюється. Зі схожою проблемою стикаються користувачі персональних комп'ютерів - електронна машина при пошкодженні осі або лопатей вентилятора починає характерно гудіти.

Перераховані джерела шуму - «як би» нормальні, штатні, від них повністю не позбутися, потрібно лише стежити, щоб рівень шуму в децибелах не перевищував значення, прописані в технічній документації.

Шуми, пов'язані з несправностями кондиціонера

Однак при експлуатації кондиціонера нерідко виникають побічні шуми, які обумовлені деформаціями в рухомих і статичних вузлах. Кондиціонер може видавати такі нехарактерні звуки:

шипіння;

булькання;

хлюпання;

звук падаючих крапель;

нерівномірний гул;

тріск і клацання.

Важливо також визначити час появи сторонніх шумів:

під час звичайної роботи кондиціонера;

тільки при включенні;

в неробочому стані.

Чи не станемо зайвий раз нагадувати, що точно оцінити симптоми «хвороби» кондиціонера здатний тільки кваліфікований фахівець. Причому він, як і лікар, повинен користуватися не тільки стетоскопом, а й більш досконалим діагностичним обладнанням. У багатьох випадках поставити остаточний діагноз можна тільки при розборі і діагностиці викликають підозру блоків кондиціонера. Спробуємо розібратися зі сторонніми шумами докладніше.

Кондиціонер шипить

Шипение всередині корпусу і з боку дренажних трубок свідчить про негерметичність, засміченні або деформації (заломах) охолоджуючого контуру з фреоном або витоках в системі трубок у водяному кондиціонері випарного типу. Хоча фреон малотоксичний, його постійне виділення в повітря приміщення здоров'я мешканцям не додає. Виникає загроза екології - багато фреон руйнують озоновий шар і майже все є парниковими газами. Нарешті, якщо газоподібний холодоагент повністю покине охолоджуючий контур або через засмічення перестане по ньому циркулювати, кондиціонер просто не буде охолоджувати повітря. І добре ще, якщо прилад остаточно не вийде з ладу через перегрів.

Внутрішній блок кондиціонера і дренажні трубки видають булькання

Булькання при роботі і навіть у вимкненому стані - також симптом ушкодження гідравліки кондиціонера. Охолоджуючий агент (фреон або вода) булькають при засміченні або заломі трубопроводів. Безпосередньо булькання виникає від попадання в теплоносій бульбашок повітря. Технологи називають це явище завоздушування траси. Для усунення несправності необхідно прочистити контур (або усунути його деформацію) в умовах сервісного центру. Чи не пробуйте без спеціального обладнання прочищати фреонопроводов будинку!

Булькання при вітрі особливо характерно для спліт-систем, зовнішні блоки яких розміщені на верхніх поверхах будівель. Потік повітря проникає в дренажні трубки і далі в ванну, в якій накопичується конденсат. Ця несправність не загрожує життю кондиціонера і його працездатності, однак шум може заважати вам зосередитися або заснути.

Найпростіший спосіб боротьби з напастю - загин зовнішньої дренажної трубки з таким розрахунком, щоб в неї не задував вітер. Більш радикальний захід - покупка сифона, який буде видаляти конденсат у міру його накопичення.

Зверніть увагу на положення проміжної дренажної трубки між вуличним і кімнатним блоками. Якщо там є перегин на 60 ° і більше, і кут перегину дивиться вниз, то конденсат може накопичуватися і там.

Звук падіння крапель

хлюпання, звук падіння крапель - найбезпечніший зі сторонніх шумів, які видає кондиціонер. Причина - в освіті надлишків конденсату на внутрішніх поверхнях і в ванні-накопичувачі. Оптимальний метод боротьби вже вказано - покупка зливного сифона, який буде відправляти зайву рідину в каналізацію. Пам'ятайте, що теплий конденсат в кондиціонерах - відмінне середовище для розмноження патогенних мікроорганізмів.

Гул при включенні

Якщо кондиціонер особливо натужно гуде відразу після включення, а то і просто включається «через раз», то справа, швидше за все, в неякісному зовнішнього живлення. Напруги мережі ледве вистачає для запуску електродвигунів пристрою. У даній ситуації допоможе стабілізатор напруги, побутової або промисловий, в залежності від місця експлуатації і кількості пристроїв-споживачів. Якісний стабілізатор особливо стане в нагоді в приватному будинку в сільській місцевості, де від проблем з харчуванням страждають не тільки кондиціонери, а й електричні котли і інша енергоємна техніка.

Гул в вимкненому стані

Сучасні програмовані кондиціонери можуть ні з того, ні з сього видати шум, будучи виключеними. Здригатися не треба - швидше за все, це заробила самоочищення системи. Щоб вона вам не заважала і не лякала ваших гостей, налаштуйте очистку на зручний час.

Якщо при вимкненому кондиціонері чути низький гул або тріщить внутрішній блок, а допомагає тільки повне виключення з розетки, швидше за все причина в трансформаторі і його необхідно замінити.

У деяких випадках трансформатор може бути погано закріплений в корпусі. Для усунення його вібрації необхідно підтягнути кріплення або підкласти під них гумові прокладки.

Пристрій гуде нерівномірно

Може бути багато причин нерівномірного шуму як в зовнішньому, так і у внутрішньому блоці, в тому числі і втрата синхронізації між ними (в розумних програмованих кондиціонерах). Іншими словами, вуличний і кімнатний блоки несподівано починають жити за різними програмами. Виправити ситуацію можна, перепрограмувати кондиціонер. Алгоритм перезапуску прописаний в технічній документації, але, якщо ви не впевнені в своїх силах, краще викличте майстра. Він заодно перевірить, чи не стали причиною шуму механічна несправність або забруднення.

Проникненню бруду, пилу, сторонніх предметів у нутрощі кондиціонера - найпоширеніша причина стороннього шуму і гулу при його роботі. Тепле і вологе нутро кліматичних пристроїв люблять комахи - не тільки дрібні комарі і мошка, але і оси. Осине гніздо в вуличному блоці зустрічається не так уже й рідко. Найчастіше від сторонніх предметів страждають осі і лопаті вентиляторів. Виникають деформації, люфти, в результаті - ще більша розбалансування, вібрація, гул і, врешті-решт, механічна поломка.

Гудіння також може бути обумовлено недоліком мастила в підшипнику або просто природним зносом комплектуючих і базових механізмів.

Кондиціонер тріщить

Тріск, викликаний несправностями електричного кола чреватий елементарним коротким замиканням, яке, якщо не приведе електродвигун компресора в непридатність, то просто зупинить роботу пристрою. Для діагностики потрібен електрик, озброєний спеціальним обладнанням для визначення проблемних ділянок ланцюга.

Тріск і шум також можуть бути викликані розбалансуванням деталей механізмів обертання. Зігнуті лопать вентилятора може злегка зачіпати сусідню деталь або лід, який утворюється на внутрішніх стінках пристрою при роботі на холод. Блок не йде в рознос відразу, але кожне нове зіткнення підсилює деформацію, а значить, якщо не вжити термінових заходів, весь агрегат скоро вийде з ладу.

Схожий шум може виникнути при деформації підшипників вентилятора і компресора. Підшипники будь-якого ротаційного механізму - витратний матеріал, що вимагає регулярної профілактичної заміни. Терміни техобслуговування встановлені виробником. Однак при інтенсивній, екстремальної або зовсім неправильної експлуатації кондиціонера підшипники та інші витратні матеріали можуть виходити з ладу значно раніше.

Тріск дренажної помпи виникає при її природному зносі, а також при тривалому простої кондиціонера. У першому випадку показана заміна помпи (вона вже, як правило, придатні до ремонту), у другому - проблема зникає сама собою через кілька хвилин роботи спліт-системи. Заковика в тому, щоб визначити причину тріска. Якщо через півгодини після запуску тріск не припинився, треба викликати майстра.

Тріск і клацання в вимкненому стані характерні для недорогих моделей в корпусі з дешевого пластику. Причина - в перепаді температур. Агрегат остигає, і неякісний пластик відчуває температурне стиснення з характерним тріском. Явище не впливає на працездатність кліматичної системи, але породжує чисто психологічний дискомфорт. Крім того, варто задуматися - якщо виробник не забезпечив агрегат якісним корпусом, значить, можна очікувати відмов і поломок інших вузлів.

Шумить компресор кондиціонера

Якщо шум пов'язаний з несправністю компресора, зовнішній блок вашого кондиціонера може стати предметом загальної ненависті - гучність звуку може досягати 50-60 дБ, а трястися від потужної вібрації буде весь будинок. Вібрація стане ще сильніше, якщо в місцях кріплення блоку до стіни відсутні або пучки прокладки-виброгасители.

Догляд за кондиціонером для запобігання шумів

Уникнути несправностей, пов'язаних з попаданням в пристрій пилу і бруду, можна, регулярно проводячи очищення кондиціонера. Внутрішній блок слід чистити не рідше, ніж раз на місяць, а при високій запиленості приміщення - раз на два тижні. Перед чищенням необхідно відключити пристрій від мережі і почекати кілька хвилин, щоб уникнути електротравми. Повітряні фільтри потрібно промити проточною водою без яких би то ні було миючих засобів.

Якщо на розбирання кондиціонера немає часу, або до нього так просто не підібратися, то хоча б можна почистити пилососом дренажний фільтр. Пізніше доведеться викликати майстра або підійти до питання більш ґрунтовно. Будьте гранично обережні при чищенні пилососом - сітку фільтра дуже легко пошкодити!

Після закінчення «водної процедури» дайте кондиціонеру повністю висохнути, включайте в мережу не раніше, ніж через півгодини, в іншому випадку можливо коротке замикання.

Вуличний блок так часто почистити навряд чи вдасться, особливо, якщо ви перебуваєте не на першому-другому поверсі. Профілактику слід проводити два рази на рік, запрошуючи фахівця кліматичної компанії з сучасним обладнанням і професійними засобами для видалення застарілої грязі і слідів корозії. Мешканцям верхніх поверхів будуть потрібні послуги промислових альпіністів.

Професійне чищення компенсує відсутність щомісячної профілактики, тим більше, що шуми зовнішнього блоку кондиціонера не так діють експлуатантам на нерви, як шипіння, гул і тріск приладу в приміщенні.