Більше ніж якість
Порівняння Мої списки

Вентиляція квартири

Проблема вентиляції знайома багатьом. Проживаючи у місті хочеться дихати свіжим повітрям хоча б удома, але просто відкрити вікна і провітрити мало. Разом з цим в житло потрапляє пил, різні запахи, комахи, дуже холодне або навпаки тепле повітря. У багатоквартирних будинках є витяжки, але дуже часто вони не обслуговуються роками або спроектовані не зовсім правильно, в результаті запахи розходяться по всій квартирі. Примусова вентиляція житла - єдиний вихід в даній ситуації. Припливно-витяжна система вентиляції дасть можливість надходити чистому повітрю, а також є функція підігріву або навпаки - охолодження повітря. Затхле і відпрацьоване повітря видаляється з місця поширення запахів. Правильна вентиляційна установка позбавить від проблем вологості та надалі допоможе запобігти появі цвілі і грибка.

Вентиляція квартири - це не завжди громіздкі установки і дуже затратно. Технології дозволяють використовувати невеликі витяжні вентилятори, які не будуть псувати інтер'єр, а свіже повітря можна забезпечити спеціальними кондиціонерами, припливними клапанами і компактними пристроями припливного і припливно-витяжного типу

 

Види систем вентиляції для квартири

Види вентиляції у квартирі:

- природна

- механічна (примусова)

 

Для здійснення природної вентиляції потрібно відкрити двері та вікна – свіже повітря почне надходити, відпрацьоване ж повинно йти через вбудовану вентиляцію. Вона є у всіх багатоквартирних будинках, але якість залежить від погодних умов і стану вентиляційного каналу.

Проект механічної вентиляції робиться окремо. Мінімально необхідними є вентилятори в ванній, туалеті і кухні.

Головною функцією механічного типу вентиляції в будинку є нормалізація рівня вологості і усунення неприємних запахів в санвузлі та кухні. Для даної задачі підходять осьові і відцентрові витяжні вентилятори. Такі системи вимагають професійної консультації. Вентиляційна установка повинна бути правильно підібрана за зручністю для власників квартири і продуктивністю (враховуючи технічні характеристики вентиляційної шахти).

Свіже повітря може потрапляти у квартиру різними способами. Від найпростіших - припливних клапанів (вбудованих в стіну і вікна), до складніших - припливних вентиляційних установок (вони краще очищають повітря)

Припливно-витяжний тип вентиляції використовується для житла з великою площею. Така установка складніша і дозволяє обслуговувати все приміщення, або одну кімнату окремо. Принцип роботи полягає в поєднанні примусової подачі чистого повітря з вулиці і витяжці затхлого повітря назовні. Установка розміщується зовні - на стіні або балконі.

Такий тип установки може нагрівати і зволожувати повітря, яке надходить в квартиру.

 

Вентиляція кухні в квартирі

Проект системи вентиляції на кухні повинен бути максимально точним, від цього залежить, чи будуть поширюватися запахи, пар і тощо. Оскільки на кухні проводять не мало часу за готуванням, їжею - витяжка повинна бути максимально продуктивною. Мінімально має надходити повітря 90 м3 / год. Краще, що б цей показник був вище, приблизно 115-150 м3 / год. Рівень розраховується з огляду на тип конфорки.

У стандартному плануванні квартири передбачена вентиляція на кухні у вигляді решітки. Але робота залежить від температури повітря, вітру, забрудненості вентиляційної шахти. Також, така вентиляція не призначена для забезпечення будинку свіжим повітрям. Проблем з такою витяжкою більше ніж користі, тому є рішення установки механічної системи вентиляції додатково до звичайної. Такий «тандем» допомагає справлятися з запахами до того, як вони почнуть поширюватись.

Це може бути:

- Витяжний вентилятор

- побутовий канальний вентилятор

- витяжний парасоль

Для такого типу витяжки потрібен постійний приплив повітря. Без нього робота неефективна або установка зовсім перестає працювати. Щоб уникнути цього додатково встановлюється:

 - припливний клапан: на вікно або в стіну (отвір ø100-125 мм), клапан працює без електроживлення. Приплив повітря - до 40 м3 / год.

- провітрювач (брізер): функція підігріву повітря, з вентилятором і фільтром. Встановлюється в стіну (отвір ø100-125 мм), приплив повітря 35-120 м3 / год.

- установка вентиляційна припливно-витяжна: система повітровідводу і вентилятори. Встановлюються на балконах і лоджиях. Є функція підігріву припливного повітря.

Бюджетними та простими у використанні є припливна і припливно-витяжна установка (в будинку монтується кілька установок). Система встановлюється в кожну кімнату для гарного притоку свіжого повітря і вентиляції житла.

 

Вентиляція ванної кімнати в квартирі

Звичайна вентиляція квартири - це лише стандартна витяжка під стелею у вигляді решітки в санвузлах і кухні. Таким чином, створюється розрідження і для нормалізації тиску здійснюється приплив повітря з інших приміщень через дверні (переточну) решітку, дверні зазори і вікна (при наявності).

У ванній кімнаті повинна бути хороша вентиляція з витратою повітря мінімум 50 м3 / год. Але звичайна вентиляція рідко працює справно. Є кілька способів перевірити чи все в порядку:

- до вентиляційної решітки піднести полум’я запальнички або свічки - при нормальній роботі полум'я нахиляється в бік решітки

- взяти аркуш звичайного паперу і піднести до решітки - він повинен притиснутися до решітки

Але не завжди цього достатньо. У ванній все одно може бути присутнім грибок і пліснява, неприємний запах або конденсат - в такому випадку обов'язково потрібен витяжний вентилятор для ванної!

Для нормальної роботи разом з вентилятором встановлюється решітка у двері або робиться зазор під дверима. При таких умовах ванну покине цвіль і запахи. У вентиляторі є клапан, який не пропустить запахи, що йдуть по вентиляційній шахті навіть якщо він вимкнений.

Вентилятор можна встановлювати і після ремонту, на зовнішній вигляд це ніяк не вплине і після установки знову ремонтувати нічого не потрібно. У більшості випадків вентилятор монтується замість решітки, у зв'язку з цим виробники мають різні їх розміри (100 мм, 120 мм, 150 мм), а зовнішній вигляд можна підібрати будь-який.

Вентиляційну систему можна приховати в стелю, стіну або встановити на відстані від вентиляційного каналу. Є відцентровий вентилятор для таких цілей, у нього вбудований корпус. Він працює трохи гучніше за попередній варіант, але продуктивність має вище.

Включення вентиляційної системи теж можна налаштувати - окремий вмикач або разом зі світлом. Часто для економії налаштовують вентилятор на певний рівень вологості або таймер, тоді він працює ефективно та у ванній завжди сухо. Налаштувати можна і швидкість роботи.

 

Вентиляція санвузла квартири

Запахи з туалету розлітаються по всій квартирі і приносять дискомфорт оточуючим, особливо незручно якщо прийшли гості. У санвузлі обов'язково є стандартна витяжка, але вона не справляється з поставленим завданням. Частина запахів йдуть по вентиляційній шахті, але цього не достатньо.

Продуктивність витяжки в туалеті повинна бути мінімум 50 м3 / год. Але при роботі звичайної витяжки у вигляді решітки залишаються запахи, вологість і т.д.

Розв’язати проблему запахів і привести в норму рівень вологості допоможе монтаж вентилятора.

Для туалету використовують три види вентиляторів:

- осьовий

- відцентровий

- канальний

Найбільший вибір саме осьових вентиляторів - мають великий функціонал і можна підібрати під інтер'єр. Ще один їх плюс в низькому рівні шуму і споживанні електроенергії. Дана модель відрізняється по діаметру монтажу (100, 120 і 150 мм) і продуктивності (від 45 до 220 м3 /год). Вони прості в установці і можна впоратись своїми силами - вентилятор монтується в отвір вентиляційного каналу. Але підключати, бажано, довірити людині з досвідом. Є і зворотна сторона - він малоефективний на нижніх поверхах. Такий тип вентилятора може подолати лише невеликий тиск.

Відцентрові вентилятори є двох типів:

- накладний - корпус знаходиться зовні

- вбудований - корпус повністю захований.

Товщина корпусу такої системи 10 см. При вбудованому типі видно тільки сам вентилятор, все інше знаходиться в стіні або стелі (якщо натяжна стеля), повітропровід підведений до вентиляційного каналу і зовні його не видно. У квартирі краще встановлювати саме такий тип - мінімально впливає на інтер'єр, вища продуктивність ніж в осьових, можна встановлювати на будь-якому поверсі.

Є ще і канальний тип установки, але його монтаж складніший. Повітропровід повинен бути прокладений через кімнати, з цієї причини їх частіше використовують в новобудовах. Хоча такий вентилятор є максимально ефективним і продуктивним.

Продуктивність витяжки в санвузлі повинна бути мінімум 25 м3 / год, але потрібно враховувати обсяг кімнати для ефективної роботи вентилятора. Є формула розрахунку: площа (м2) помножити на висоту стелі (м). Результат помножити на 5-10 (норма повітрообміну). Наприклад, для санвузла 2,5 * 1,5 м з висотою стелі 2,5 м потрібна вентиляційна установка з 47-94 м3 / год.

Вентиляція гардеробній кімнаті у квартирі

 

Якщо говорити про вбиральню як про окрему кімнату, то вентиляція дуже необхідна. Після прання речі відправляються на полиці або прасуються перед цим. Невеликі залишки вологи будуть випаруються, і якщо вентиляція відсутня, може з'явиться цвіль. Ще одна причина - несвіже повітря. Запах може з'явиться і від одягу з хутра, шкіри. Все це вирішується вентиляційною установкою.

При стандартному плануванні квартири вентиляція знаходиться у вигляді решітки, яка виходить на загальну вентиляційну шахту. Така вентиляція є в кухні, туалеті та ванній. Гардеробної кімнати в проектах немає, хіба в новобудовах. Тому, вентиляції там немає ніякої. Природну вентиляцію зробити не вийде - свіже повітря може надходити через зазор у двері, але відпрацьованому діватися буде нікуди.

Вентиляцію в гардеробній кімнаті можна зробити різними способами:

- припливно-витяжна система

- відцентровий або осьовий вентилятор

- канальний вентилятор

- якщо є зовнішні стіни - установка брізера і припливного клапана.

Майже всі варіанти потрібно обмірковувати поки йде ремонт, щоб надалі повітропровід не псував інтер'єр. Брізер можна монтувати в будь-який момент, але потрібно враховувати, що робиться отвір і зовні будівля може виглядати не дуже добре.

Вентиляція спальні у квартирі

Часто в спальнях є проблема не свіжого повітря, конденсату на вікнах (в результаті чого і появі цвілі) і багато інших моментів, які вирішуються дуже просто - правильною вентиляційною установкою.

У стандартних квартирах не передбачена вентиляція в спальні, хіба в новобудовах і то не завжди ефективна - при високій температурі повітря тяга дуже маленька. Доводиться в обох випадках вдаватися до відкриття вікон, що теж не завжди допомагає. У квартиру потрапляє пил, запахи, особливо якщо вікна виходять на проїжджу частину. Тому в спальні обов'язково потрібна вентиляційна установка.

У спальню повинно надходити мінімум 30 м3 / год свіжого повітря. Можна встановити припливно-витяжну систему, але потрібно враховувати, що при високій потужності в спальню може йти повітря з інших кімнат (наприклад, кухня), а це вкрай небажано.

У спальні можна організувати тільки приплив повітря. Можна монтувати віконні провітрювачі. Є автоматичні моделі - безшумні і не використовують еклектичну енергію. Їх цілком достатньо для кімнати.

Ще один варіант - монтаж брізерів в стіну або ж вентиляційна установка для всієї квартири, вона дорожча, але це найефективніший варіант.

Вентиляція вітальні в квартирі

Вітальня одна з найважливіших в квартирі - вечірні посиденьки всією сім'єю, всі застілля, зустріч гостей проходять тут. Тому, при установці вентиляції потрібно особливу увагу звернути саме на вітальню, при постійному проведенні часу свіже повітря повинно потрапляти регулярно.

 

Залежно від кількості людей повітря буде потрібно не менше 70 м3 / год, але в такій частині будинку не повинно бути холодно. Часто у квартирах вітальня суміжна з кухнею і неприємні запахи не повинні поширюватися по дому.

Під вітальню робиться індивідуальний проект. Є різні варіанти вентиляції, можна встановити провітрювачі в стіну (монтуються в області опалювального радіатора), але ефективність буде низькою. Ефективніше буде встановити відразу декілька віконних клапанів. Обидва варіанти - це природна витяжка і буде «витягати» в бік кухні або санвузла.

Але найкращим варіантом є установка вентиляції припливного або припливно-витяжної типу. Припливна буде подавати чисте і тепле повітря, припливно-витяжна ж гарантує і витяжку відпрацьованого повітря.

При будь-якому типі обладнання ховається в підвісні стелі і на балкон. Інтер'єр кімнати не постраждає і весь шум буде на вулиці. Так само, можна налаштувати вентиляцію на певний час роботи та коли вас немає енергія не буде витрачатися даремно.